• 25 ŞUB 18
  • 0

  Çocukluklarda Parmak Ucunda Yürüme

  Yapılan araçtırmalara göre parmak ucunda yürüme alışkanlığı kız çocuklarında daha büyük oranda görülmektedir. Parmak ucunda yürüme durumu süreklilik arz etmediği sürece 4 yaşına kadar normal kabul edilebilir. 4 yaşından sonra ise parmak ucu yürümesi alışkanlığa bağlı olarak aşil tendonunda kısalığa gidebileceği gibi başka bazı hastalıkların da göstergesi olabilir. Bu durumda ebeveynlerin parmak ucunda yürüme alışkanlığı olan çocuklarını iyi bir şekilde gözlemlemesi gerekir. Aynı zamanda gerekli zamanlarda çocuk ortopedi doktoru tarafından muayene edilmesini sağlaması önem taşımaktadır.

  Parmak Ucunda Yürümeye Neden Olacak Hastalıklar

  Serebral palsi gibi iskelet sistemini etkileyen hastalıklarda, bacaklarda boy eşitsizliği, kaslardaki doğuştan kısalıklar da parmak ucunda yürümenin nedeni olabilir. Fakat bu nedenlerin kesinleştirilmesi ve doğru tedavinin uygulanabilmesi için detaylı muayeneler ve gerekli durumlarda yürüme analizi çalışmalarının yapılması gerekmektedir.

  Parmak Ucunda Yürümenin Tanı ve Tedavisi

  Parmak ucunda yürüme alışkanlığı fark edilen çocuk nedenin kesin olarak tespit edilmesi ve gereğinde erken dönemde tedavi edilmesi için bir çocuk ortopedisi uzmanı tarafından takip edilmelidir.

   

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.