• 25 ŞUB 18
  • 0

  Ayak Önünden Tendon Transferi Ameliyatı

  Tibialis Anterior Tendon Transferi

  Serebral palsili çocuklarda kas spazmına bağlı olarak veya çarpık ayak hastalığında, ayak ön kısmında içe dönüklük veya ayak dış kenarı ile basma meydana gelebilir. Çocuk ortopedi doktoru tarafından yapılan değerlendirme sonrasında ayak bileği ön yüzünde tibialis anterior kasının tendonunun bir kısmının yeri değiştirilerek, bu kasın aşırı kasılmasından kaynaklı şekil bozukluğunun önüne geçilebilmektedir.

  Tendon transferi sonrasında sıklıkla mevcut pozisyonu korumak ve tendon iyileşme safhasında travmadan korumak için alçı uygulaması yapılır. Altı haftalık alçı tedavisinin ardından yardımcı cihazlar ile opere edilen bölge korunarak fizik tedaviye başlanır. Ameliyat öncesinde yürüyebilir durumdaki çocukların ameliyat sonrasında alçının üzerine basarak yürümelerine izin verilir.

  Alçı Uygulaması

  Alçı uygulaması sonrasında ayağın kan dolaşımı bir süre çocuk ortopedi doktoru tarafından takip edilir. Aileye verilen eğitim ile aşırı şişme, morarma veya çocukta aşırı huzursuzluk olduğu durumlarda çocuğun alçısının sökülmesi ve hekimine başvurulması önerilir. Hastalar, 10. ve 21. günlerinde kontrol muayenesine çağrılır.

   

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.