• 07 AĞU 17
  • 0

  Çocukluk Çağı Ön Kol Kırıkları

  Bu kırıklar çocukluk çağında en sık görülen kırıklar arasındadır ve sıklıkla yüksek bir yerden eli üzerine düşme sonucunda gelişir. Kimi durumlarda çocukluk çağına özel olarak nitelendirilebilecek tam olmayan kısmi bir kırık (“yeşil ağaç kırığı”) şeklinde karşımıza çıkarken kimi durumda da yetişkinlerdeki gibi tam ayrışmış bir kırık olarak gelişir.
  Kırık oluştuğunda ön kolda ileri derecede şişlik, hassasiyet ve şekil bozukluğu gelişir. Bu durumda başvurulan ortopedi hekimi tarafından çektirilen röntgenlerde kırığın ön koldaki iki kemiği birden etkileyip etkilemediği, ne kadar bir eğrilik oluştuğu, kemiklerde kısalık olup olmadığı, el bileği veya dirseğin etkilenip etkilenmediği araştırılır. Tüm bu sorular cevaplandıktan sonra belirli kriterler gözetilerek tedavi planlanır. Tedavi ise kırığın basit bir yerine oturtulması ve alçılaması ile yapılabileceği gibi kırık aralığı açılarak ya da açılmadan yapılan düzeltmeler sonrasında plak vidalar veya teller gibi çeşitli implantların koyulduğu yöntemlerle de yapılabilmektedir. Tedavi sonrası olası komplikasyonlar arasında aynı yerden yeniden kırılma (%10’a kadar çıkan
  oranlarda), ön kolda kısmi hareket kısıtlılığı, özellikle şiddetli travmalar sonrasında aşırı şişlik nedeniyle gelişen ve kaslar ile damar ve sinirleri etkileyebilecek kompartman sendromu sayılabilir. Tüm bunlara karşı gerekli önlemler alınır; fakat bunlara rağmen herhangi bir komplikasyon oluşursa da tedavi edilmektedir.

   

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.