• 25 ŞUB 18
  • 0

  Çocukluk Çağında Kırıklar

  Günümüzde çocuk ortopedi hekimlerine sık başvuru nedenlerinden biri çocukluk çağındaki bireylerin ortopedik travmalarıdır. Çocukların sıkça yaralanma eğilimlerinin yanında, dayanıklılıkları ve esneklikleri mutluluk vericidir. Bu özellikleri sayesinde çoğu yaralanma ufak hasarlarla atlatılabilir ve çoğu zaman ciddi tedavilere gerek duyulmamaktadır.

  Hafif veya ciddi her türlü çocukluk çağı ortopedik yaralanması yetişkinlerdeki eşdeğerinden farklı olarak değerlendirilmelidir. Çünkü çocukların anatomilerindeki ve kemik iyileşme sürecindeki farklılıklardan dolayı kırık tedavisi ve takibi de tamamen yetişkinlere göre farklı olmalıdır. Çocukların kemiklerinin en dikkat çekici özelliği kendini düzeltme kapasitelerinin çok fazla olmasıdır. Kemiğin çocukluk çağındaki kendini düzeltme yeteneği nedeniyle, bilimsel çalışmalar ile belirlenmiş sınırlar içerisinde olmak şartıyla kemiklerin bir miktar kaymış veya açılanmış olmasını kendimiz düzeltmeden takip edebilmekteyiz. Tabii ki bu kabul edilebilir kriterler kırılmış kemiğe göre değişmektedir. Kendiliğinden düzelmesini beklediğimiz kırıklarda, kırığın o şekilde tespit edilmiş olması bazen ebeveynleri telaşlandırmaktadır. Bu sebeple çocuk ortopedi doktoru ile iyi bir iletişim içerisinde olmanız bilgilerinizin artması açısından çok faydalı olacaktır.

  Çocukluk çağı süresinde kas iskelet sistemi travmalarını en sık karşılaşıldığı dönem adölesan (ergenlik) çağıdır. Tüm çocukluk çağı boyunca en sık karşılaştığımız kırıklar ise ön kol/el bileği kırıkları ile köprücük kemiği kırıklarıdır. Kırık ile gelen bir çocuk hastanın öncelikle normal tarafı muayene edilerek hastanın anatomisine hakim olunurken, ağrı da yaratılmayacağı için hekim ile çocuk arasında bir güven de aşılanmış olur. İleri tetkikler yapılırken çocuk ortopedisi konusunda tecrübeli hekimlerce kırık olabilecek görünümler ile çocuğun normal büyüme kıkırdak plaklarının ayrımınının yapılması, zorda kalındığında ise normal tarafın da röntgenlerinin çekilmesi gerekmektedir.

  Tanısı doğru koyulmuş ve uygun tedavi uygulanmış kırıklar çocukluk çağında genellikle sorunsuz iyileşmektedirler.

  Torus Kırığı

  Çocukluk çağına özel bir kırıktır. Kemik zarının (periost) kalın olmasından dolayı oluşan bir görüntüdür. Genellikle kemik kompresif (ezilme) yüklere maruz kalınca oluşur ve genelde eklemlere yakın bölgelerde görülür. Kayma ihtimali düşüktür, tedavisi kolaydır ve genellikle sıkıntısız iyileşir.

  Yeşil Ağaç Kırığı

  Kemiğin bükücü güçlere maruz kalması sonrası gelişebilen tamamlanmamış kırıktır. Kemiğin esnek ve kemik zarının (periost) kalın olması nedeniyle oluşan çocukluk çağına özel bir kırıktır. Kemikte oluşan eğrilik dışarıdan görülebilir ve genellikle sadece yakın takip edilmekle birlikte bazen eğriliğin düzeltilmesini gerektirebilmektedir.

  Büyüme Kıkırdağını İlgilendiren Kırıklar

  Kırık hattının kemiğin uzunlamasına büyümesinde rol oynayan büyüme kıkırdağından geçtiği kırıktır. Bu kırıkta büyüme kıkırdağının zarar görüp fonksiyonunu kısmen kaybedebileceği, ileride şekil bozuklukları veya kısalık gibi problemlere yol açabileceği akılda tutulmalıdır.

  Boyun Yaralanmaları

  Çocukluk çağında baş gövde oranının yetişkine göre başın büyük olması yönünde olması nedeniyle boyun kimi durumlarda yüksek kuvvetlere maruz kalabilmektedir. Bunun veya direk bir travmasının sonrasında gelişebilen bir boyun kırığında çevre sinir yapılarının da etkilenebileceği akılda tutulmalıdır.

  Köprücük Kemiği Kırıkları

  Köprücük kemiği doğum sırasında en sık kırılan kemiktir. Yeni doğanda basit bandaj veya sargı gibi yöntemlerle tedavi edilir. İyileşme potansiyeli yüksek bir kemiktir ve büyük çocuklarda bile genellikle basit askı ile tespit yöntemleri sonrası genellikle düzgün kaynamaktadır.

  Dirsek Bölgesi Kırıkları

  Genellikle el veya dirsek üzerine düşme sonrasında dirsekte yaygın şişlik ile ilk görülürler. Dirsek bölgesi, ana damar ve sinir yapılarının ele ulaşmasında önemli bir kavşak noktası olması nedeniyle bu bölgedeki kırıklarda bu yapıların hasar görebileceği unutulmamalıdır.

  Kırığın ciddiyetine göre sadece bandaj/alçı ile tedavi edilebileceği gibi acil ameliyat gerektiren durumlar ile de karşılaşılabilir. Dirsek kırıklarını takiben her hangi bir uygun tedavi sonrasında çocuğun büyümesi sırasında dirsekte şekil bozuklukları gelişebileceği bilinmelidir.

  El Bileği Kırıkları

  Çocukluk çağında oluşan el bileği kırıkları genellikle bandaj/alçı tedavisi ile iyileşirken çok nadiren ameliyat edilmeleri gerekmektedir.

   

  Sayfa içeriği sadece bilgilendirme amaçlıdır, tanı ve tedavi için mutlaka doktorunuza başvurunuz.